Három meccs, és ami mögötte van

Csapatunk hiába tett meg mindent annak elkerüléséért, hogy 48 órán belül kelljen a szezon két legfontosabb meccsét lejátszania, felsőbb körökben süket fülekre talált.

Együttesünk ugyan vasárnap este Miskolcon megnyerte 17. alkalommal is a Magyar Kupát, ennek azonban két nappal később komoly ára volt, és a CEV Kupa elődöntőjének romániai visszavágóján 3-0-ra kikaptunk az Alba Blajtól.

Csapatunk az elmúlt másfél hónapban minden követ megmozgatott azért, hogy ez ne így történjen, ám míg a négyes döntő minden résztvevője (a férfiakat is beleértve!) készségesen segítségünkre sietett volna, a magyar szövetség részéről süket fülekre találtunk.

Együttesünk először január 23-án, tehát a Budowlani Lódz elleni, utolsó Bajnokok Ligája csoportmeccs után jelezte a Magyar Röplabda Szövetség illetékeseinek, hogy amennyiben csapatunk eljut a CEV Kupa elődöntőjéig, akkor előfordulhat az a helyzet, hogy a visszavágót hazai pályán játszó csapat keddre teszi a maga mérkőzését.

Ekkor a szövetség illetékesei megkeresték a lehetséges ellenfeleinket (a Portót és a Blajt), hogy terveik szerint melyik napon szeretnék megrendezni az esetleges elődöntőjüket. A portugálok a keddet jelölték meg, és bár a balázsfalviak a szerdát, a korábbi körökben négyből kétszer is kedden rendezték hazai összecsapásukat.

Ezzel egy időben a szövetség a kérésünkre, miszerint cseréljék meg a férfi és női játéknapot, azt válaszolta: úgy döntöttek, marad minden az eredetiben.

Pár héttel később, amikor kiderült egyrészt az, hogy elődöntőbe jutottunk, másrészt az, hogy a Blaj – annak rendje és módja szerint – keddre tette a második mérkőzést, ismét megkerestük a módosítási kéréssel az MRSZ-t, de már annak tudatában, hogy előtte a két játéknap mind a hét további résztvevő csapatát körbekérdeztük, hogy adott esetben belemennének-e a napcserébe. A női klubok – beleértve finálés ellenfelünket, a Kaposvárt is – azonnal a támogatásukról biztosítottak bennünket, egyúttal jelezték, nem is értik, miért nem szombaton van a két női mérkőzés. A férfiklubok mindegyikétől szintén pozitív választ kaptunk, azaz már csak a magyar szövetségen múlt, összejön-e a csere.

Nos, azóta már tudjuk, hogy nem jött össze.

Hivatalos indoklást azóta sem kaptunk, Vatai Gabriella, az MRSZ elnöke az M4 Sportnak weboldalának korábban az alábbi nyilatkozatot adta.

„Ez egy összetett kérdés. Amikor a kupadöntő hétvégéjét kijelöltük, számunkra csak az volt ismert, hogy előtte levő szerdán lehetséges a női Extraliga negyeddöntőinek ötödik mérkőzése, emiatt határoztunk úgy, hogy akkor szombat a férfi nap, vasárnap a női. Az elmúlt években a közönség kiszolgálása révén felváltva tartottuk szombaton és vasárnap a két szakág kupadöntőit, ez most is belepasszol, de alapvetően a bajnoki negyeddöntő miatt volt ez indokolt. Amikor pedig realizálódott, hogy a CEV Kupa-elődöntő visszavágóját kedden játssza a Vasas, már elkezdődött a jegyértékesítés, így ezért nem volt lehetőség a cserére. Ekkor annyit tudtunk már csak változtatni, hogy a meccsnapon belül előrehoztuk a kupadöntőt. Voltak nehéz pillanatok, de megteszünk mindent annak érdekében, hogy a Vasas regenerációját segítsük, illetve a DVTK illetékes kollégái is támogatják a klubot, hogy a lányok minél kipihentebben tudjanak továbbutazni Romániába.

Ahhoz az elvhez tartjuk magunkat, hogy független helyszínt keresünk, mégse érje vád a szövetséget, hogy bárkinek is kedvezünk. Ez eléggé leszűkíti a lehetőségeinket, pláne, hogy az elmúlt évek tapasztalatai alapján az Érd Arénát kinőttük. Megpróbáltunk nagyobb befogadóképességű csarnokot keresni, ez Budapesten nem igazán áll rendelkezésre, így nézelődtünk az országban, a DVTK révén pedig nagyszerű partnerre találtunk, amely nagyon örült, hogy az ország keleti régiójába is elviszünk egy ilyen rangos eseményt. Országos szinten szeretnénk népszerűsíteni a röplabdát, így idén a válogatott meccsek megrendezését is más-más arénákba tervezzük.

A Vasas CEV Kupa-elődöntője a Magyar Kupa-finálét is izgalmasabbá teheti, hiszen nem lehet tudni, milyen állapotban lesznek vasárnap délután.”

Azt, hogy a telt házas Érd Aréna után mennyire volt jó vagy rossz a három üres lelátós DVTK Arénában játszani a kupadöntőt, nem a mi tisztünk megítélni (se azt, hogy a döntő vasárnap így izgalmasabb volt-e, mint szombaton lett volna), az így gyakorlatilag kétnapnyi utazás azonban sem fizikálisan, sem mentálisan nem szolgálta csapat megfelelő felkészülését a romániai visszavágóra – a chartergép kifizetése pedig anyagilag sem a klubét…

Nyilván nem tudjuk, mi lett volna, ha egy nappal több pihenőnk van – a nálunk jóval magasabb költségvetéssel dolgozó Blaj remekül játszott és a két meccs alapján teljesen megérdemelten jutott döntőbe –, de az azért tisztán látszott csapatunkon a visszavágón, hogy bár a játékosok utolsó leheletükig küzdöttek, a frissesség hiányzott a lábakból és olykor a fejekből is.

Azt csak mellékesen jegyezzük meg, hogy az Alba Blaj még az első meccs előtt, két nap alatt letudta a maga bajnoki negyeddöntőjét, így zavartalanul készülhetett a Vasas elleni párharcra.

Búcsúzóul pedig álljon itt a Magyar Röplabda Szövetség bajnoki és kupasorozatokra vonatkozó versenykiírásának egy részlete:

„Amennyiben a kiírt mérkőzés időpontja valamelyik csapatnak nemzetközi kupa mérkőzésével, vagy az MRSZ által kiírt más rendezvénnyel ütközik (pl.: nemzeti válogatott program), változtatási kérelem esetén módosítási díjat nem kell fizetni.
Nemzetközi kupamérkőzés kiírt napja előtt és után két-két nappal a nemzetközi porondon szereplő csapat nem köteles a Magyar Kupa sorozatban pályára lépni (az eset ütközésnek tekintendő).”

Bízunk abban, hogy a most történtek után a következő idényekben a magyar versenynaptár kialakítása a mostaninál jobban figyelembe veszi majd a nemzetközi kupaküzdelmeket, és a jövőben nem lesz olyan kérdés, hogy a Magyar Kupa döntője szombatra vagy vasárnapra esik-e, hanem a hazai sorozatok éremmeccsei alapból nem kerülnek például a nemzetközi sorozatok elődöntői közé.

Támogatóink

Arany támogató

Ezüst támogató

Bronz támogató